ԲՆԱԿԵԼԻ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՇԻՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ ՍԵՓԱԿԱՆ ԳՈՒՅՔ ՃԱՆԱՉԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ղեկավարվելով` «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքի 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 24)-րդ կետով, ՀՀ Հողային օրենսգրքի 64-րդ հոդված 2-րդ կետով, ՀՀ Կառավարության 29․12․2005թ. թիվ 2387-Ն որոշմամբ և հիմք ընդունելով քաղ․ Թութել Հունանյանի դիմումը` ըստ օրենքի ժառանգության վկայագրի Թութել Հունանյանին պատկանող և Դդմաշեն համայնքի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի՝ 20․04․1992թ․ թիվ N 12 նիստի որոշմամբ՝ Նելլի Ասատրյանին, Թութել, Հայարփի և Մարիամ Հունանյաններին սեփականաշնորհված 1300քմ մակերեսով հողատարածքը և հողատարածքում մինչև 2001թ. մայիսի 15-ը կառուցված բնակելի նշանակության շինությունները սեփական գույք ճանաչելու մասին, ինչպես նաև նկատի ունենալով, որ դրանք չեն գտնվում ՀՀ Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով սահմանված հողամասերի վրա, որոնց պահպանումը չի խախտում այլ անձանց իրավունքները և օրենքով պահպանվող շահերը կամ վտանգ չի սպառնում քաղաքացիների կյանքին ու առողջությանը, կառուցված չեն ինժեներատրանսպորտային օբյեկտների օտարման կամ անվտանգության գոտիներում կամ կառուցված չեն քաղաքաշինական նորմերի ու կանոնների էական խախտումներով և չեն առաջացնում հարկադիր սերվիտուտ պահանջելու իրավունք, որոշում եմ.
1. Ըստ օրենքի ժառանգության վկայագրի Թութել Հունանյանին պատկանող և Դդմաշեն համայնքի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի՝ 20․04․1992թ․ N 12 նիստի որոշմամբ՝ Դդմաշեն համայնքում անհատական բնակելի տան կառուցման համար Թութել Արտաշի Հունանյանին /ծնված`25.04.1966թ./, Նելլի Ասատուրի Ասատրյանին /ծնված 27.11.1968թ․/, Հայարփի Թութելի Հունանյանին/ ծնված 05.04․1989թ․/, Մարիամ Թութելի Հունանյանին /ծնված 27․06․1990թ․/, անհատական բնակելի տան համար սեփականաշնորհված և փաստացի օգտագործվող 869.0քմ մակերեսով հողատարածքի /կադաստրային ծածկագիր՝ 05-030-0074-0029/ նկատմամբ ճանաչել Նելլի Ասատրյանի, Թութել, Հայարփի և Մարիամ Հունանյանների սեփական գույքը։ 2. Սեփականության իրավունքով Նելլի Ասատրյանին, Թութել, Հայարփի, և Մարիամ Հունանյաններին պատկանող 869.0քմ մակերեսով հողատարածքում 1964թ. կառուցված 172․42քմ մակերեսով բնակելի տունը 1-ին հարկ /ներքին մակերեսը՝ 125․25քմ/, 188.59քմ մակերեսով բնակելի տունը 2-րդ հարկ /ներքին մակերես 149․82քմ/, 137․14քմ մակերեսով անասնաշենքը/ներքին մակերեսը 92․80քմ/, 25․05քմ մակերեսով ծածկը, 7.42քմ մակերեսով պարիսպը ճանաչել Նելլի Ասատրյանի, Թութել, Հայարփի և Մարիամ Հունանյանների սեփական գույքը՝ տրամադրելով Սևան համայնք, գ․ Դդմաշեն 3-րդ փողոց 1-ին նրբանցք թիվ 10 բնակելի տուն հասցե։ 3. Սեփականության իրավունքով Նելլի Ասատրյանին, Թութել, Հայարփի և Մարիամ Հունանյաններին պատկանող 420.0քմ մակերեսով / 05-030-0076-0006 կադաստրային ծածկագրով/ հողատարածքի համար տրամադրել՝ Սևան համայնք, գ. Դդմաշեն 3-րդ փողոց 3-րդ փակուղի թիվ 1 հողամաս հասցե։ 4. Պարզաբանում – Թութել Արտաշի Հունանյանի ընտանիքին՝ Դդմաշեն համայնքի հողային բարեփոխումների և սեփականաշնորհման տեղական հանձնաժողովի՝ 20.04.1992թ․ N 12 նիստի որոշմամբ սեփականաշնորհված 0.13հա մակերեսով հողամասի մեջ ներառվում է / 05-030-0074-0029 կադաստրային ծածկագրով/ տնամերձ հողամասը իր շինություննրով և /05-030-0076-0006 կադաստրային ծածկագրով/ տնամերձ հողամասը։ 5. Սույն որոշումն ուժի մեջ է մտնում օրենքով սահմանված կարգով պատշաճ իրազեկելու օրվան հաջորդող օրվանից։